980W    983W

O

Το Σχολείο μας συμμετείχε για άλλη μια χρονιά στο σχολικό πρωτάθλημα miniVolley δημοτικών σχολειών Βόρειας Πιερίας στα πλαίσια του προγράμματος αθλοΠΑΙΔΕΙΩΝ Δημοτικών Σχολείων 2014-15. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στις 20/5/2015 στο ΔΑΚ Αιγινίου με τη συμμετοχή όλων  των σχολείων του Αιγινίου και του Κολινδρού. Η σχολική ομάδα ήταν μεικτή και συμμετείχαν συνολικά  15 μαθητές, 2 Αγόρια και 13 Κορίτσια .Οι Αγώνες οργανώθηκαν με το σύστημα όλοι εναντίον όλων( χωρίς να υπάρχει τελικός νικητής ) ,αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι μαθητές μας να μετέχουν σε πολλούς αγώνες χωρίς να δίνεται έμφαση στην νίκη αλλά στη χαρά που απορρέει από τη συμμετοχή. Ο στόχος μας ήταν να κατανοήσουν τα παιδιά   τη σημασία της ευγενούς άμιλλας, του συναγωνισμού  να  βιώσουν την αξία του αθλητικού πνεύματος και της ομαδικότητας.

Το πρόγραμμα των αγώνων είναι το παρακάτω:

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

• 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΙΟΥ – ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΚΡΥΓΙΑΛΟΥ
  • 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΙΟΥ - 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

• 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΙΟΥ - 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ
  • 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΙΟΥ – 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

• 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΙΟΥ – 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΙΟΥ
  • 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΙΟΥ – 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ
  • 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ - 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΙΓΙΝΙΟΥ

986w    989w

995w    991w

993w    994w

997w   07W

Όμως το ίδιο φρόνιμοι και καλοί θεατές ήταν και οι υπόλοιποι μαθητές μας της Ε΄ και ΣΤ¨ τάξης που παρακολουθούσαν από τις κερκίδες τους συμμαθητές τους και τους ενθάρρυναν ανάλογα!

996w    O

Στο τέλος έδωσαν τα χέρια οι αθλητές των ομάδων, κίνηση που συμβολίζει την ευγενή άμιλλα και το αθλητικό πνεύμα που πρέπει να συνοδεύει κάθε αγώνα!

03w    05w

Και η εκδήλωση έκλεισε με την απονομή  διπλώματος  συμμετοχής στους μαθητές.

011w   012w

013w    016w

023w    027w

Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες για το ωραίο  θέαμα που μας προσέφεραν και την ευγενή άμιλλα που επέδειξαν.

Καλή συνέχεια στους επόμενους  αγώνες.

ΠΙΤΣΙΟΡΛΑ ΕΛΕΝΗ