taxidromiko-tamieutirio-koumparas-apokratikopoiiseis-660_8w

Στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας ημέρας αποταμίευσης που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 31 Οκτωβρίου, σε ανάμνηση της ίδρυσης του Διεθνούς Ινστιτούτου Ταχυδρομικών Ταμιευτηρίων στο Μιλάνο, στις 31 Οκτωβρίου 1924, οργανώθηκε εκδήλωση στο σχολείο μας στην οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές. Στην εκδήλωση είχαμε καλεσμένους τον κ. Ακριτίδη Στάθη και τον κ. Παπαζιώγα Βασίλη, προϊσταμένους του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου Πιερίας. Επίσης μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου, κ. Ανδρικόπουλος Αυγουστίνος και η Αντιδήμαρχος Παιδείας κα Νικολοπούλου Βάσω.
Αρχικά ο κ. Ακριτίδης μίλησε στους μαθητές μας τονίζοντας ότι “Η αποταμίευση συμβάλλει στο ατομικό και γενικό καλό” και ότι αυτό είναι το πνεύμα που διέπει την ημέρα.

O  P1080253w

Στη συνέχεια μια μαθήτρια της Ε΄ τάξης, μας μετέφερε τις απόψεις των μαθητών για την αποταμίευση δίνοντας το μήνυμα στα παιδιά ότι δεν πρέπει να είμαστε ούτε σπάταλοι ούτε τσιγκούνηδες αλλά να αποταμιεύουμε αυτά που μπορούμε για να πραγματοποιήσουμε ένα όνειρό μας, ένα σκοπό που θέτουμε.

P1080256w

Η δασκάλα της Ε΄ τάξης μας αφηγήθηκε το παραμυθάκι «Η τσεπούλα και ο κουμπαράκος» που άρεσε πολύ στους μαθητές.

P1080258w  -1-638

Επίσης μαθητές της Α΄ τάξης μαζί με τη δασκάλα τους μας είπαν παροιμίες για την αποταμίευση ενώ μαθητές από την Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξη μας είπαν ποιήματα και μας παρουσίασαν τις ζωγραφιές τους.

P1080260w   P1080261w

P1080263w  P1080265w

O

Η έκπληξη της εκδήλωσης ήταν το θεατρικό που μας παρουσίασαν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης με τίτλο «Η ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ» με μεγάλη επιτυχία και απέσπασαν τα χειροκροτήματα όλων.

P1080268w  P1080269w

P1080271w  P1080273

Τέλος ο προϊστάμενος του Ταχυδρομικού ταμιευτηρίου δώρισε στους μεγαλύτερους μαθητές της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης ένα κουμπαρά για ν? αρχίσουν την αποταμίευση και στους μικρότερους μαθητές το βιβλίο «Η τσεπούλα και ο κουμπαράκος» για να το διαβάσουν στο σπίτι τους και να συζητήσουν μαζί με τους γονείς τους.

P1080275w  P1080277w

P1080276w

Ευχαριστούμε τους εκπροσώπους του Ταχυδρομικού ταμιευτηρίου για την παρουσία τους και τα δώρα τους στους μαθητές μας. Συγχαρητήρια στους δάσκαλους και στους μαθητές του σχολείου μας που συμμετείχαν με προθυμία και ενδιαφέρον στην εκδήλωση αυτή για την αποταμίευση και μάλιστα την ετοίμασαν μέσα σε μόνο δυο ημέρες.