O

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία σήμερα Πέμπτη 30 Οκτωβρίου, από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος τηλεδιάσκεψη σε σχολεία της χώρας, με θέμα την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο την οποία παρακολούθησαν και οι μαθητές της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας. Στην προσπάθεια αυτή της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες και τις προϋποθέσεις για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θέσουν γραπτώς ερωτήσεις στους υπεύθυνους της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο

• Θα πρέπει να αποφεύγουμε να δημοσιεύουμε σε αυτό πληροφορίες που δεν θέλουμε να κοινοποιηθούν ή που μπορεί αργότερα να επιθυμούμε να αφαιρέσουμε.
  • Η αφαίρεση υλικού από το Διαδίκτυο δεν είναι πάντα απλή υπόθεση καθώς μπορεί να έχει αναπαραχθεί ή αποθηκευθεί και σε άλλους ιστότοπους πέραν του αρχικού.

Προσοχή στις πληροφορίες που αναρτούμε!

• Το Διαδίκτυο είναι προσβάσιμο και χρήσιμο για επικοινωνία, δικτύωση και εύρεση πληροφοριών σχετικά με ανθρώπους.
  • Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει ανωνυμία όταν κάποιος χρησιμοποιεί το Διαδίκτυο και είναι εξίσου απλό να βρεθούν πληροφορίες για εμάς όσο να βρούμε και εμείς για άλλους.
  • Μελετάμε τους όρους χρήσης σε κάθε διαδικτυακό τόπο που επισκεπτόμαστε εφόσον πρόκειται να δημοσιεύσουμε προσωπικές πληροφορίες στον τόπο αυτό
  • Στο παρελθόν ήταν δύσκολο να βρεθούν πληροφορίες για κάποιον πέραν του τηλεφώνου ή της διεύθυνσης. Με τον αυξανόμενο αριθμό προσωπικών σελίδων πλέον πολλοί χρήστες δίνουν πληροφορίες για τον εαυτό τους, την εργασία τους και την οικογένειά τους
  • Αυτό τους καθιστά ευάλωτους σε επιθέσεις social engineering ή phishing

Μορφές Εγκληματικότητας

• Παιδική Πορνογραφία
  • Απάτες μέσω Διαδικτύου
  • Πειρατεία Λογισμικού
  • Προσωπικά Δεδομένα / Κοινωνική Δικτύωση

Αν νιώσετε ποτέ ότι απειλείστε, κινδυνεύετε ή παρενοχλήστε από κάποιον στο διαδίκτυο αρχικά ενημερώστε τους γονείς σας ή απευθυνθείτε στην νέα ιστοσελίδα του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης http://www.cyberkid.gr όπου εκεί μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια.