Σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΚΕΕΛΠΝΟ, που μας διαβιβάστηκε, αναμένεται αυξητική τάση στα κρούσματα της εποχικής γρίπης τις επόμενες εβδομάδες. Για το λόγο αυτό παρακαλούμε όλοι σας να βοηθήσετε στη λήψη των παρακάτω μέτρων υγιεινής και στο σπίτι όπως και στο σχολείο:

1. συχνό πλύσιμο των χεριών,
  2. κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με τον αγκώνα,
  3. καλό και συχνό αερισμό των χώρων,
  4. αποφυγή παραμονής σε χώρους με συνωστισμό
  5. τήρηση των κανόνων αναπνευστικής υγιεινής.
  6. έγκαιρη αναζήτηση ιατρικής συμβουλής σε περίπτωση παρατεταμένων ή σοβαρών συμπτωμάτων γρίπης και έγκαιρη λήψη αντιϊκών φαρμάκων μετά από ιατρική συμβουλή.
  7. ανάγκη οικιοθελούς απομόνωσης (π.χ. από το σχολείο ή την εργασία) για τα άτομα με συμπτώματα γρίπης για την αποφυγή μετάδοσης του ιού.

Υπενθυμίζεται ότι η γρίπη μπορεί να προκαλέσει σοβαρές επιπλοκές γι? αυτό στηριζόμαστε στην συνεργασία σας και την κατανόηση σας.

Η Δ/ΝΤΡΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΟΥΛΗ ΜΑΡΙΑ