Οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Παίζω και Μαθαίνω στον Βάλτο των Γιαννιτσών». Απόλαυσαν μία διαδραστική ξενάγηση σε όλες τις αίθουσες του Μουσείου, «συνομιλώντας» με τα εκθέματα που τους καθοδηγούσαν να ψάξουν σε όλους τους χώρους και να ανακαλύψουν τις συνήθειες και τα μυστικά των ανθρώπων που ζούσαν στη Μακεδονία στα τέλη του 19ου αιώνα με αρχές του 20ου αιώνα. Με τη βοήθεια του παιδαγωγικού – εποπτικού υλικού μιας «μαγικής βαλίτσας» οι μαθητές ανακάλυψαν τα μυστικά του βάλτου! Κούκλες, πανιά για την αναπαράσταση του υδροβιότοπου, φωτογραφικά κολλάζ και οι αυθεντικές φορεσιές των κατοίκων της Μακεδονίας μετέφεραν του μικρούς μαθητές στο παρελθόν. Ήταν μία συναρπαστική εμπειρία, η οποία ενίσχυσε την ενεργητική μάθηση και την κριτική των παιδιών.

1δ 2δ 3Δ

6Δ 5Δ 4Δ