5

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου υλοποιήθηκε εκδήλωση για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης με το δάσκαλό τους, Γαϊτατζή Ιωάννη και το μουσικό του σχολείου, κ. Μαρκουλλή Παναγιώτη, παρουσίασαν άρτια το χρονικό της ημέρας εμπλουτισμένο με ανάλογα τραγούδια τονίζοντας την αξία του αγώνα των φοιτητών αλλά και όλων των πολιτών για Δημοκρατία, ψωμί, παιδεία ελευθερία! Στη συνέχεια όλοι οι μαθητές παρακολούθησαν μια πρωτότυπη προσέγγιση των γεγονότων του ’73, στην ταινία με κινούμενα σχέδια: «12410 + 1 τριαντάφυλλα…», στην οποία πρωταγωνιστεί μια γάτα και μας μεταφέρει με απλό τρόπο στη βραδιά του Πολυτεχνείου.

Μπράβο στους μαθητές μας για την όμορφη γιορτή που μας παρουσίασαν αλλά και στους εκπαιδευτικούς μας που την προετοίμασαν!

2τ 4τ 6τ 7τ 11τ 13