chess-pieces

Ένα σχολικό τουρνουά σκάκι διοργανώθηκε στην Ε’ Τάξη του σχολείου μας κατά τους μήνες Μάιο – Ιούνιο, με αφορμή την ενότητα «Παιχνίδια» στο μάθημα της Γλώσσας. Έπειτα από 2 αγωνιστικές, στις οποίες συμμετείχαν 16 μαθητές και μαθήτριες της τάξης, έλαβαν χώρα οι ημιτελικοί και ο μεγάλος τελικός. Την πρώτη θέση κατέλαβε ο μαθητής Βασίλης Γιουμούκης, στη δεύτερη θέση ήρθαν ισόπαλοι οι Αργυροπούλου Μαρία και Βασίλης Παππάς, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η μαθήτρια Ανδριάνα Καλλιγά.

Το σκάκι είναι ομολογουμένως ένα δύσκολο παιχνίδι, ωστόσο κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τη μεγάλη του πορεία μέσα στην ιστορία των παιχνιδιών και την περισσή του γοητεία. Πρόκειται για μια ευφυή εφεύρεση, την οποία η σύγχρονη επιστήμη μας συνιστά για να ακονίσουμε το μυαλό μας και να ενισχύσουμε τη δημιουργικότητά μας.

Ας παίξουμε σκάκι λοιπόν!

σκακι 18Β σκακι 19Β  σκακι 17Β

σκακι 13Β σκακι 14Β σκακι 15Β σκακι 16Βσκακι 11Β σκακι 12Β σκακι 13Β σκακι 8Β σκακι 9Β σκακι 10Βσκακι 7Βσκακι 2Β

σκακι 3

σκακι 1Β σκακι 4Β σκακι 5Β σκακι 6Β

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν!

Γκόλια Δήμητρα, δασκάλα Ε΄ τάξης