δημιουργικη γραφη 1

Την Παρασκευή 3 Ιουνίου 2022 υλοποιήθηκε το πρώτο μέρος του επιμορφωτικού σεμιναρίου διαδικτυακά  με θέμα: «Δημιουργική γραφή» από την εκπαιιδευτικό και συγγραφέα παιδικών βιβλίων, κα Καραγεωργίου Ζωή, το οποίο διοργάνωσε το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αιγινίου,  στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης. Η κα Καραγεωργίου αρχικά εφάρμοσε μια δράση γνωριμίας μέσω ενός αγαπημενου αντικειμένου μας, το οποίο παρουσίασε τον εκπαιδευτικό στην ομάδα. Στη συνέχεια μας μύησε στα είδη αφήγησης και έπειτα προχώρησε σε δύο βιωματικές δράσεις οι οποίες θα μπορούσαν να εφαρμοσθούν και στην τάξη με τους μαθητές μας. Η υλοποίηση των δράσεων μας βοήθησε να κατανοήσουμε πόσο χρησιμή, ενδιαφέρουσα και αποτελεσματική μπορεί να γίνει η δημιουργική γράφη όταν την εντάξουμε στη μαθησιακή διαδικασία δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές να οξύνουν την φαντασία τους, να πλουτίσουν το λεξιλόγιο τους και να βελτιώσουν την αυτοπεποίθεση τους καθώς στη δημιουργική γραφή δεν υπάρχει “λάθος”. Οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν στις δράσεις με επιτυχία και περιμένουμε την επόμενη συνάντηση μας, τηνΤρίτη 7/6/2022.

δημιουργικη γραφη 3 δημιουργικη γραφη 4