Είναι πολύ εύκολο να παρατηρήσει κάποιος πόσο πολύ αγαπούν τα παιδιά τη μουσική. Αγαπούν να τραγουδούν και να χορεύουν, να δημιουργούν μόνα τους τραγούδια και να χτυπούν παλαμάκια με το ρυθμό της μουσικής. Αισθάνονται το συναίσθημα της μουσικής αλλά και ενθουσιάζονται με το άκουσμα των μουσικών οργάνων. Οι μουσικές ικανότητες των παιδιών χρειάζονται ερεθίσματα αλλά και ενθάρρυνση. Έτσι σήμερα η μουσικός του σχολείου μας, κα Γκουγκουστάμου Γεωργία, έκανε μια μεγάλη έκπληξη στους μαθητές μας. Τους χάρισε μια μοναδική μουσική ευκαιρία. Τους έφερε σε επαφή με το βιολοντσέλο, το οποίο ανήκει στην οικογένεια του βιολιού. Είδαν από κοντά ένα σημαντικό όργανο, αποκόμισαν πληροφορίες, ένιωσαν τον ήχο του και μάλιστα  είχαν τη δυνατότητα να παίξουν και να πειραματιστούν τα ίδια στο όργανο! Πως μπορούσαμε λοιπόν να μην αποθανατίσουμε την εμπειρία τους αυτή!

βιολοντσελο 1          βιολοντσελο 2

Οι μαθητές της Β΄ τάξης συναντούν το βιολοντσέλο