O

Την Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014 στα πλαίσια του εορτασμού του Μακεδονικού Αγώνα, η δασκάλα της Γ΄ τάξης, Προδρομίδου Πηνελόπη, μίλησε στους μαθητές του σχολείου για τον αγώνα  του απλού λαού της Μακεδονίας αλλά και όλων των Ελλήνων  ενάντια στους  Τούρκους κατακτητές αρχικά και τους Βουλγάρους στη συνέχεια. Αναφέρθηκε στους σημαντικούς ήρωες του αγώνα όπως τον Παύλο Μελά και τελειώνοντας επεσήμανε ότι πρέπει να είμαστε υπερήφανοι για τους αγώνες των προγόνων μας και να μη ξεχνάμε τις θυσίες που κάνανε για τη σημερινή Μακεδονία που είναι ελεύθερη και ζούμε  εμείς σ’ αυτήν!