Την Παρασκευή 17/5/2024 ,οι μαθητές/τριες της Δ΄τάξης συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου, ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα.

Τα παιδιά κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς διάβασαν τρία λογοτεχνικά βιβλία που είχαν ως θέμα: “Γιαγιάδες και παππούδες  εν δράσει”.

vd-2024-ddim-book-01_orig    vd-2024-ddim-book-02     vd-2024-ddim-book-03

Οι μαθητές/τριες μελέτησαν τις διαχρονικές σχέσεις αγάπης και αφοσίωσης μεταξύ τους (μητέρα ή πατέρας – παιδί, παππούς ή γιαγιά – εγγόνι κ.ά), προβληματίστηκαν και συνειδητοποίησαν την πολυπλοκότητα των σχέσεων που αναπτύσσονται εντός του οικογενειακού θεσμού (ρόλοι, αξίες, πρότυπα, σχέσεις αγάπης, αμοιβαιότητας).

Ευχόμαστε καλά αποτελέσματα στους μαθητές/τριες μας!