Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε και σας προσκαλούμε να πάρετε μέρος στο διαδικτυακό σεμινάριο μέσω YouTube, στην ΚΑΡΠΑ, τις Πρώτες Βοήθειες και το Τραύμα/Χορηγία applications αντιμετώπισης επειγόντων περιστατικών που διοργανώνεται από την Ανθρωπιστική Οργάνωση KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές, δωρεάν, την Δευτέρα 15 Ιανουαρίου 2024 (18:00 – 21:00) πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο, στις 17:50:

Καθώς η Ελλάδα κατέχει την 3η χειρότερη θέση στην επιβίωση θυμάτων καρδιακής ανακοπής στην Ευρώπη (έρευνα EURECA 2, ERC), η προσπάθεια αυτή δείχνει πως μπορεί να αλλάξει την κατάσταση χάρη στα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιούνται σε γονείς, εκπαιδευτικούς και παιδιά  ευελπιστώντας μελλοντικά να αποδώσουν τα μέγιστα για τη δημόσια υγεία και τη διάσωση μιας ανθρώπινης ζωής. Άλλωστε τη φετινή σχολική χρονιά οι πρώτες βοήθειες αποτελούν ένα από τα σχέδια δράσης του σχολείου μας.

Η Διευθύντρια του σχολείου

Και το Διδακτικό Προσωπικό