Οι μαθητές της Δ΄ και της Γ΄τάξης μαζί με τις δασκάλες τους, Γκιπατίδου Ελένη και Μπιτζιώνη Άννα σε συνεργασία με το μουσικό του σχολείου, Μαρκουλλή Παναγιώτη μας παρουσίασαν μια άρτια γιορτή. Μέσα από ένα σατυρικό θεατρικό, με πολύ γέλιο, οι μαθητές προσπαθούν να αποδώσουν τις τιμές που αρμόζουν στους ήρωες του 1940 εστιάζοντας στον πραγματικό λόγο που γίνονται όλες αυτές οι εκδηλώσεις την ημέρα αυτή. Οι μαθητές σε ρόλο δημοσιογράφου ψάχνουν να μάθουν κάτι για την επέτειο. Με απόγνωση αναζητούν να βρουν κάποιον που να ξέρει ή έστω να μην μπερδεύει τις εθνικές επετείους…  Κανένας δεν ενδιαφέρεται πλέον και όλοι αποδίδουν το νόημα σε άλλης μορφής στόχους μη έχοντας καμιά σχέση με το νόημα αυτών των ημερών…  Οι ερωτώμενοι πολλοί και ποικίλοι.  Όσο για τις απαντήσεις, το λιγότερο ανατριχιαστικές… Η γιορτή ολοκληρώθηκε με τραγούδια που αποδόθηκαν άρτια από τους μαθητές μας και καταχειροκροτήθηκαν από τους γονείς και κηδεμόνες τους.

1θτ 2θτ 3θτ 4θτ  5θτ 6θτ 7θτ 8θτ  9θτ 10θτ 11θτ 12θτ 13θτ 14θτ 15θτ 16θτ 17θτ 18θτ

Συγχαρητήρια σε όλους μαθητές και εκπαιδευτικούς για την προσπάθεια τους αλλά κυρίως για το πολύ όμορφο αποτέλεσμα!!!