Την Δευτέρα 25 Μαΐου 2015 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ημερίδα με θέμα «Σχολική βία ? Σχολικός εκφοβισμός» που συνδιοργάνωσαν ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου με τη συμμετοχή της Σχολής Γονέων. Στην ημερίδα πήραν μέρος οι γονείς των μαθητών μας και όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.

65W   63W

68W   70w

Αρχικά έγινε μια παρουσίαση-ενημέρωση από τις ψυχολόγους Αναστασιάδου Μαρία και Ανθοπούλου Αργυρώ για το παραπάνω θέμα.

78W   79W

81W   85WB

Στη συνέχεια οργανώθηκε βιωματικό εργαστήρι όπου οι συμμετέχοντες πήραν τη θέση είτε του θύματος, είτε του θύτη αλλά και του μάρτυρα/παρατηρητή σε μια περίπτωση μελέτης σχολικού εκφοβισμού. Μετά από μια γόνιμη συζήτηση νομίζω πως όλοι μας κάτι κερδίσαμε στον αγώνα κατά της βίας έτσι ώστε να παρέχουμε ένα πιο ασφαλές και αισιόδοξο σχολικό πλαίσιο στα παιδιά μας!